Mikov Patron – recenze
Tento nůž už od svého uvedení vzbuzuje velice rozporuplné reakce a nejinak tomu bylo u mě… no, nakonec jsem v praxi prověřil během tří měsíců hned dva kusy :-) … Ale hezky od začátku…
Původně už mě zaujal a lákal nůž List, který je víceméně všeobecně chválen, ale na tyto menší nože moc nejsem, takže když Mikov vyrukoval s tím, že bude větší kamarád, hned jsem si řekl, že ho zkusím. Postupně, jak byly vypouštěny informace, mě tak trochu přecházela chuť… ten výrazný choil zkrátka není můj šálek kávy a moje první reakce, když jsem ho viděl poprvé naživo byla dokonce „ty vo.., co to je“. Prostě to nebyl můj typ. Navíc ani není z nejlevnějších, ale i přesto jsem se ho rozhodl otestovat. Vybral jsem tedy jeden ze 4 kusů co nám dorazily na krám a hurá na věc!
Nejdříve technická data od výrobe:
Materiál čepele: | BÖHLER N690 |
Materiál střenky: | G10 |
Délka výrobku: | 226 mm |
Délka čepele: | 111 mm |
Šířka čepele: | 4,7 mm |
Hmotnost výrobku: | 175 g |
Pouzdro: | KYDEX |
Tady jen doplním, že délka čepele 111 mm je uváděna včetně choilu. Řezná část je dlouhá cca 95 mm.
První dojem a zpracování:
Nejen sběratele jistě potěší hezky zpracovaná krabička, která sice není důležitá, ale určitě je lepší, než balení v plastovém návleku, nebo jen nůž bez jakéhokoli obalu, jak to Mikov má u nožů ze starší produkce.
V krabičce pak kromě nože najdeme kydexové pouzdro, variabilní nosný systém Tek-Lok, samolepku Mikov a kousek paracordu. Toho je opravdu jen kousek (měl jsem ho v balení přesně 46cm), takže využití buď jako jednoduchý nosný systém (pokud nemáte rádi Tek-Lok) a nebo krátká pojistná šňura.
Zpracování nože hodnotím jako velmi pěkné. Hezký souměrný výbrus, nůž už z výroby výborně naostřen, pěkná povrchová úprava, zaoblené hranky jak na noži tak i na G10. Precizně je zpracováno i kydexové pouzdro, které je ve spodní části opatřeno praktickým otvorem pro usnadnění čištění. Nůž v pouzdře bezvadně drží bez jakékoliv vůle a zároveň jde dobře a pohodlně z pouzdra vytáhnout. Když je nůž v pouzdře tak se mi to jako celek i velice líbí – není vidět choil :-)
Za jedinou, ale zásadní vadu na kráse (zpracování) považuji ne zcela slícované střenky s vlastní čepelí. Téměř po celém obvodu střenky přesahují čepel o 0,1 – 0,2 mm. Je to jen desetina, ale sražené hrany na G10 a čepeli dělají odsazení opticky větší… Sice to ničemu nevadí a v ruce to není absolutně cítit při jakémkoli úchopu, ale prostě to kazí dojem. Mnohem lépe by vypadalo, pokud by střenky byly naopak o nějakou desetinu menší – odsazené o sraženou hranku čepele.
Nošení:
Osobně jsem spíš příznivcem klipu, díky jednoduchosti nasazení, ale dodávanému Tek-Loku zase nelze upřít velká variabilita, včetně upravení podle šířky opasku. Takže nůž bude držet přesně tak, jak budete chtít. Téměř celé tři měsíce jsem ho nosil na pásku na boku jako pevné EDC . Dobře se tak nosí, člověk o něm skoro neví a ani není nijak zvlášť nápadný. Zkrátka nemám co vytknout…. Snad jen jednu věc. Někomu Tek-Lok nevyhovuje, pro někoho je zase zbytečně drahý…. Zkrátka by bylo fajn, kdyby se nůž prodával bez něj a zákazník by tak měl možnost volby.
Používání:
A je to tady, to úplně nejdůležitější... jak řeže a jak se s ním pracuje...
Před Patronem jsem jako své EDC používal ESEE 3 a 4 a s těmito je Patron často porovnáván, takže bylo fajn, že jsem ho s Eseečkama mohl porovnat také..
-úchop
Ruku máme každý jinou, takže každému bude sedět jinak. Já mám ruku střední, možná malinko větší a mně zkrátka sednul dobře. V žádném ze způsobů úchopu mě nic netlačilo, nikde nic nepřebývalo ani nechybělo a vždy jsem si našel svoje pohodlí. I po několika hodinách s nožem v ruce bylo vše ok.
-řezání
Prvních pár týdnů jsem téměř nesáhl na jiný nůž a musím říct, že si mě Patron získal, jak úchopem, tak i svými řeznými vlastnostmi – vlastně hlavně těmi…
Jak už jsem zmínil, nůž byl výborně nabroušený už z výroby a teprve po čtyřech týdnech řezání bylo potřeba ostří oživit. A to za tu dobu nařezal opravdu hodně materiálu. Ať už jídlo v kuchyni, nebo na cestách. Spoustu krabic a lepenek v krámu. Dřeva a plastů v truhlárně a samozřejmě také dřevo venku v lese… Práce se dřevem všeobecně jde s Patronem velmi dobře. Nůž se zakusuje hezky do hloubky a rychle tak ubírá materiál, když je potřeba. Samozřejmě, že při silovém řezání je potřeba využít choil, jinak při držení za choilem je potřeba překonávat velkou páku, neboť ostří je už dost daleko od ruky. Vlastně jsem choil využíval při většině činností.
Příprava veškerých potravin byla taktéž bez problému. Od masa přes pečivo až k zelenině a ovoci. Snad jen jablko nůž spíše rozlamoval než řezal, ale to se dalo při tloušťce čepele 4,7 mm čekat.
-sekání, štípání a bodání
Vzhledem k svojí velikosti není Patron žádný přeborník v sekání. Ale když jsem použil pojistnou šňůru z dodaného paracordu, abych si nůž mohl chytit jen za prdelku, tak se s ním seknout nechalo. Do průměru cca 1,5 cm jedním švihem a i průměry 4 - 5 cm se nechali celkem rozumně udolat :-) . Zkoušeno na náletech a čerstvě poražené třešni. Na suchém a tvrdém dřevě už to bylo horší …. Ale kdo by se tím trápil, když je možné použít tlouk, no ne?
Štípání na třísky jde pak díky tloušťce čepele velmi dobře a do menších průměrů lze čepel pohodlně zatlouct i dlaní. Větší průměry jsou naopak obtížnější i s tloukem, neboť je tam limitující délka řezné části, která je díky choilu hodně zkrácená.
Rád si dělám třísky pomocí špičky (bodnout a zapáčit) a to zde jde opět velmi dobře. Díky výrazné záštitě je možné bodnout opravdu razantně bez toho aniž by jste se museli bát, že ruka sjede na ostří. Špička Patrona vypadá jako jeho nejslabší místo, ale nějaké to hrubší zacházení také snese. Probodat se dvoucentimetrovým prknem nebyl žádný problém a tímto způsobem jsem prokousal i 6,5 cm tlustou smrkovou kulatinu.
-škrtání - firesteel :-)
Osobně při škrtání firesteelem moc hřbety nožů nevyužívám – ideální mi na to přijde hřbet pilky švýcaráku, který mám nějaký u sebe vždy…. Ale když už se o tom tak mluvilo, musel jsem to zkusit…
Jediná ostrá hrana, kterou se dá škrtnout (když pominu ostří) je na hřbetu ve zdrsnění pro palec. Nejde to úplně ideálně, chce to najít to správné místo a grif, ale oheň zapálit jde.
Člověk se na to musí dost soustředit a spíš mi pak přišlo horší se jiskrou trefit na správné místo, než nějakou vykřesat…
Kolem celého křesání byl dle mého celkem zbytečný humbuk, protože třeba zrovna s porovnávanými noži ESEE nevyloudíte ani jiskřičku a také to nikomu nevadí. Ale za to si Mikov může sám svým povedeným propagačním videem k tomuto noži.
-co bylo dál
Po čtyřech týdnech už byla kudla doopravdy dost tupá, ale i tak se s ní nechala vystrouhat dřevěná lžíce.
Co mě pak překvapilo byl fakt, že stačilo několik tahů na keramické ocílce a kudla opět holila.
Pak jsem nůž ještě chvíli prasil na stavbě kde přišel do kontaktu s materiály jako je sádrokarton a nějaké tvárnice a tam šlo ostří pochopitelně pryč dost rychle.
Nastal tedy čas na pořádné broušení. Nůž jsem vzal na brusku a oproti výrobě jsem zkusil malinko zvednout fasetku. Rázem z něj byla žiletka a řezivost šla ještě nahoru. V pohodě šlo nakrájet volně položené rajče na plátky, ale zase při prasení dostávalo ostří víc zabrat…
-co vydrží, kam až lze zajít
V následujícím období jsem se s nožem už vůbec nijak nemazlil. Zkrátka jsem chtěl zkusit kam až se dá zajít. S nožem jsem házel – to jde mimochodem velmi dobře. Batoning,kdy jsem tloukl i přes střenky, zatloukání, páčení, bodání… zkusil jsem i stupačku a vše ustál bez ztráty bodu. Střenky pevně na svém místě a čepel beze šrámu.
A nakonec nejslabší místo nože a tím je špička. Už sice vydržela hodně, ale ….Teď už šlo spíš o destrukci. Nůž jsem zabodl špičkou do pařezu a páčil do strany až do úplného položení. Buď vydrží špička, nebo pařez. Nutno podotknout, že špička vítězila poměrně dlouho.
Už jsem toho po cca 10 minutách chtěl nechat, s tím, že vydrží všechno, ale najednou to louplo a bylo dokonáno… Špička v p… pařezu ... :-)
Konec? Kdepak. Už na začátku jsem psal, že jsem vyzkoušel dva kusy nože Patron. O průběhu testování jsem informoval Mikov s tím, zda je možné nůž reklamovat. Odpověď byla záporná, na likvidaci pařezů jsou prý jiné nástroje :-) a formou reklamace to nepůjde … Váhal jsem, zda si nůž mám opravit sám, nebo ho poslat do Mikovu na výměnu čepele. Zvítězila výměna, zlomit si ho kdyžtak můžu znova, už vím jak :-)
-Patron č. 2
V Mikovu mi přislíbili, že vymění jen čepel a vše ostatní zůstane původní.. no nakonec přišel nůž i s novými střenkami… Z nového Patrona už jsem ale tolik nadšený nebyl. Nabroušení z výroby žádná sláva, chyběla špička (mírně zakulacená) a přesah střenek zde byl ještě výraznější, místy až 0,5 mm. I jiskry z firesteelu jdou nějak hůř… Již po několika dnech jsem ho musel přebrousit, abych s ním mohl normálně fungovat… Od té doby už maká normálně. Zatím tedy nedostal žádný extra záhul, ale případné další postřehy sem kdyžtak doplním :-) . Je škoda, že Mikovu proklouzne do prodeje i takový nadotažený kousek. Pokud někomu dojde takové poleno, jaké jsem měl já v tomto druhém případě, je jasné, že z nože nadšen nebude…
-Srovnání
Když Patrona srovnám s ESEE tak je to někde mezi trojkou a čtyřkou. Řezná část je svojí délkou blíž ESEE 3 a celková velikost a tloušťka je zase spíš k ESEE 4. . Na nožích ESEE zasahují střenky i ostří až do choilu a řezná část je tak delší. I opticky to vypadá tak nějak lépe, choil není tak výrazný.
Pokud držíte nůž za choil, tak u ESEE máte ukazováček přímo na ostří, to může být pro někoho problém. U Patrona tohle odpadá - místa je tam dost.
Při klasickém úchopu za ručku je u Patrona ostří od ruky vzdáleno o 1cm dál, než u ESEE.Takže u Patrona působí větší páka a řezání je v tomto případě obtížnější... u obou je lepší při silovém řezání využít choil.
Zpracování mi u obou značek přijde obdobné. Ano čtete správně. Možná se dost lidí teď pozastaví, ale i u ESEE se najdou ne zcela slícované střenky (i když u Mikovu to víc bije do očí a zřejmě to bude pravidlo, nebo dokonce záměr?). Už jsem viděl dost nesouměrných faset na ESEE, nebo že bylo zajeto z výroby bruskou kam už být nemělo… Ale co jsem nikdy neviděl bylo tupé ESEE rovnou z výroby, jak jsem to měl u druhého Patrona, to zase ne…. I v praxi si nože vedou obdobně. Mikov mi přišel o něco řezivější, ESEE je zase se svojí uhlíkovkou odolnější (nerezové jsem nezkoušel).. Kdybych si teď měl vybrat jen jeden, tak by to bylo opravdu těžké rozhodování....
-Závěrem
Ve své podstatě není Mikov Patron vůbec špatný nůž. Mě osobně svými vlastnostmi přesvědčil a i když se mi ze začátku nelíbil a říkal jsem si, že ho po testu pustím dál, tak zůstane doma.
Z vlastní zkušenosti z krámu vím, že lidí, kterým se Patron líbí, je dost… horší je to už s cenovkou, ta už tak líbivá není :-) … No každopádně, pokud se někomu Patron líbí a je ochoten investovat do nože takovou částku, tak mohu jen doporučit. Ideálně pak vybrat nůž osobně na prodejně...
Patron na eshopu www.kupnuz.cz